۷ نکته کاربردی برای جلوگیری از موخوره(شکستگی انتهای مو)

جلوگیری از موخوره

درود بر شما به وبسایت طاهری پلاست خوش آمدید، در این مقاله میخواهیم به نکات مهمی برای جلوگیری از موخوره بپردازیم، با ما همراه باشید.

طاهری پلاست با افتخار در زمینه تولید و فروش عمده برس مو فعالیت می نماید و یکی از شرکت های پیشرو در ایران می باشد. برای خرید عمده برس مو لطفا با ما تماس بگیرید و یا از لینک «سفارش عمده برس مو» برای ثبت سفارش استفاده نمایید.

اگرچه موی شما قوی است، امّا می‌تواند در برابر آسیب‌های ناشی از فرسودگی و ساییدگی‌های روزانه آسیب ببیند. انتهای موهای شما، که پیرترین قسمت ساقه موهای شما هم هستند، می‌توانند تضعیف شوند و لایه محافظتی خود را از دست بدهند. بنا به تحقیقات انجام شده، این موضوع می‌تواند باعث موخوره و شکستن موها و قرار گرفتن کورتکس داخلی آنان در معرض خطر شود.

عوامل متعددی می‌توانند به شکستن موها و موخوره منجر شوند. برخی از رایج‌ترین دلایل عبارتند از:

 • فرآیندهای شیمیایی، مثل فر کردن دائم مو یا رنگ کردن آن
 • استفاده از گرما
 • شانه کردن یا برس کردنِ خشن موها


موخوره و شکستگی موها مشکلی متداول است، امّا راه‌هایی برای حفظ سلامت موهای شما و جلوگیری از شکستن آنان وجود دارد. بیایید نگاهی به چگونگی انجام آن بیاندازیم.


نکاتی برای جلوگیری از موخوره و شکستن موها

متاسّفانه راهی برای درمان موخوره و موی شکسته وجود ندارد. پس زمانی که انتهای موهای شما آسیب ببینند، تنها راه خلاص شدن از آنها، کوتاه کردنشان می‌باشد.

به همین علّت، جلوگیری کلید حفظ سلامت موهای شما و دور نگه داشتن آنها از شکستگی هست. شاید نتوانید از شکستن موهایتان به صورت کامل پیشگیری کنید، اما می‌توانید تعداد دفعات رخ دادن آن را کمتر کنید.

بیایید به ۷ نکته و تکنیک که می‌توانند به جلوگیری از موخوره و شکستگی مو کمک کنند، نگاهی داشته باشیم.

۱- بعد از شست‌و‌شوی موهایتان، با آنها به لطافت برخورد کنید

موی خیس مستعد آسیب‌دیدگی می‌باشد، پس مهم است که بعد از شامپو کردن و حالت دادن به موهایتان، با آنها به آرامی رفتار کنید.

برخی افراد عادت به خشک کردن موهایشان با استفاده از حوله دارند، امّا این کار می‌تواند به موها آسیب برساند. مالش مکرر موها با حوله می‌تواند باعث شکستن آنها شود. همچنین می‌تواند به پوشش مو آسیب برساند و منجر به شکستگی انتهای مو یا وز خوردن آن شود.

به جای خشک کردن موهایتان با کشیدن حوله روی آن، با یک‌خشک‌کن موهایتان را خشک کنید تا از موخوره و آسیب‌دیدگی جلوگیری کنید.

۲- پیچ‌خوردگی‌های موهایتان را باز کنید

شانه کردن یا برس کشیدن موی پیچ‌خورده، چه خیس باشد چه خشک، کار سختی است. پس همیشه قبل از خشک کردن، شانه کردن یا حالت دادن به موهایتان، پیچ‌خوردگی آنها را باز کنید.

انجمن پوست و موی آمریکا استفاده از یک برس مو دندانه درشت را توصیه می‌کند. دندانه‌های پهن به برس مو اجازه می‌دهند تا بدون آسیب رساندن به انتهای موهایتان یا شکستن آنها، از میان مویتان به آرامی حرکت کنند.

۳- به موهایتان آبرسانی کنید

مرطوب نگه داشتن موهایتان نیز نکته‌ای کلیدی در جلگیری از موخوره و شکستن موها است. خشکی مو می‌تواند باعث ضعیف‌شدن آن، به خصوص در انتهای موها، بشود و این موضوع نیز می‌تواند باعث آسیب‌دیدگی و شکستن انتهای موها شود.

استفاده هفتگی از یک ماسک مو، می‌تواند راه خوبی برای اضافه کردن رطوبت به موهایتان باشد. یک ماسک مو یک روش نرم‌کنندگی عمیق است که می‌تواند رطوبت را به موهای شما ببخشد و وز بودن و خشکی آن را کم کند. یک ماسک مو همچنین می‌تواند خطر آسیب به موها را کاهش دهد، که این باعث داشتن موهایی نرم‌تر و درخشان‌تر می‌شود.

محصولات موجود در یک ماسک مو معمولاً در مقایسه با همان محصولات در یک نرم‌کننده فوری ، دارای غلظت بیشتری هستند. همچنین ماسک مو مدّت بیشتری بر روی موهای شما می‌ماند – مدّت زمانی که می‌تواند از ۲۰ دقیقه تا چند ساعت یا حتی یک شب طول بکشد.

شما می‌توانید یک ماسک موی آماده بخرید یا با استفاده از ترکیباتی مثل موارد زیر، ماسک خودتان را آماده کنید:

 • روغن نارگیل
 • آلوئه ورا
 • عسل
 • روغن زیتون
 • موز

۴- از میزان گرما کم کنید

استفاده از وسایل گرمایشی روی موهایتان، به خصوص اگر هر روز صورت بگیرد، می‌تواند باعث خشک شدن مو و تغییر ساختار پروتئین‌های آن شود.

در صورت امکان، بگذارید موهای شما، بعد از شست‌وشو، در معرض هوا خشک شود و سپس آن را بدون استفاده از سشوار ، فرکننده مو یا اتو مو حالت دهید.

اگر نیاز دارید تا از ابزارهای گرمایشی استفاده کنید، سعی کنید تا میزان گرمای آن را کم کنید. همچنین می‌توانید قبل از سشوار کشیدن یا حالت دادن به موهایتان، از محصولات محافظت‌کننده در برابر گرما استفاده کنید تا آسیب‌های ناشی از گرما به حداقل برسند.

۵- موهایتان را بیش از حد شانه نکنید

موهای شما به ۱۰۰ بار شانه شدن در روز نیاز ندارند. این فقط یک باور نادرست است. در حقیقت، زیاد شانه کردن موهایتان می‌تواند باعث آسیب‌دیدگی آنها – شامل شکستن موها – بشود.

در عوض، موهایتان را تنها برای حالت دادن به آنها یا منظم به نظر رسیدنشان شانه کنید. هنگام شانه کردن یا برس کردن موهایتان از کشیدن آنها اجتناب کنید و در صورت نیاز به باز کردن گره‌های مویتان، از یک محصول مخصوصِ باز کردن پیچ‌خوردگی‌های مو استفاده کنید.

۶- روی روبالشی ابریشمی بخوابید

مراقبت از موهایتان در طول شب نیز می‌تواند به جلوگیری از موخوره و شکستن آنها کمک کند. به جای خوابیدن روی یک روبالشی کتان ، روی روبالشی از جنس ابریشم یا ساتن بخوابید تا میزان اصطکاک کم شود.

خوابیدن روی روبالشی ابریشم یا ساتن به موهایتان اجازه می‌دهد تا بر روی بالش پخش شوند. وجود اصطکاک کمتر بین روبالشی و موها می‌تواند به جلوگیری از موخوره و آسیب‌دیدگی موها و شکستن آناها کمک کند.

یک‌ راه دیگر، استفاده از یک روسری ابریشمی در طول شب برای مراقبت از موهایتان است.

۷- بین فعالیّت‌های احیای مو فاصله زمانی ایجاد کنید

کارهای شیمیایی مثل رنگ کردن، فر کردن دائم یا صاف کردن مو می‌توانند باعث آسیب جدی به موها شوند، به خصوص اگر در آنِ واحد، بیشتر از یکی از این موارد را دنبال کنید.

می‌توانید برای کاهش احتمال شکستن یا آسیب دیدن موها، قدم‌های زیر را دنبال کنید:

 • بین این موارد فاصله زمانی بیشتری ایجاد کنید. در صورت امکان، قبل از تجدید این موارد، فاصله ۸ تا ۱۰ هفته‌ای بگذارید.
 • هر بار، تنها یکی از این فعالیّت‌های شیمیایی را دنبال کنید. اگر نیاز است بیشتر از یک مورد را دنبال کنید، انجمن پوست و موی آمریکا پیشنهاد می‌کند صاف کردن یا فر کردن دائم مو زودتر از بقیه انجام شوند. اگر می‌خواهید موهایتان را رنگ هم کنید، دو هفته صبر کنید.
 • هفته‌ای یک بار از ماسک مو استفاده کنید یا هر بار که موهایتان را می‌شورید، از نرم‌کننده فوری استفاده کنید.

آیا راهی برای پنهان کردن شکستگی موها وجود دارد؟

اگرچه راهی برای درست کردن شکستگی موها وجود ندارد، امّا می‌توانید کاری کنید این شکستگی کمتر به چشم بیاید.

یک راهِ آن، مالیدن روغن نارگیل، روغن بادام یا هر نوع دیگری از مرطوب‌کننده‌ها به انتهای موهایتان است‌. این محصولات نه تنها به موهایتان درخشندگی می‌بخشند، بلکه آنها را نرم‌تر هم می‌کنند، که به پنهان کردن شکستگی‌ها کمک می‌کند.

یک گزینه دیگر انتخاب مدل موهایی است که شکستگی‌ها را پنهان می‌کنند. می‌توانید موهایتان را به حالت گوجه‌ای (کوتاه یا بلند) در بیاورید یا از اکستنشن استفاده کنید.

در نظر داشته باشید که موخوره و شکستگی انتهای موها می‌تواند پیشرفت کند و ساقه موهایتان را هم به سمت شکستگی سوق بدهد. پس برای جلوگیری از موخوره و آسیب‌دیدگی‌های بیشتر مجبور خواهید بود تا موهای آسیب دیده را کوتاه یا کاملاً قطع کنید.


نکته اصلی این مقاله

وقتی موهای شما دچار شکستگی شود، راهی برای درمان آن وجود ندارد – تنها راهِ ممکن، کوتاه کردنِ کامل آنها است. به همین دلیل، پیشگیری کلیدی‌ترین گزینه برای محافظت از موهایتان در برابر موخوره و شکستگی در نظر گرفته می‌شود.

تغذیه مناسب موها و اجتناب از برخی عادت‌ها می‌توانند قدمی بزرگ در مسیر بهبود سلامت کلّی موهایتان و ظاهر آنها باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.