۸ نکته برای مراقبت و مدیریت موهای زبر

موی زبر

موی زبر

درود بر شما به وبسایت طاهری پلاست خوش آمدید، در این مقاله میخواهیم به نکات مهمی برای مراقبت ار موهای زبر بپردازیم، با ما همراه باشید.

طاهری پلاست با افتخار در زمینه تولید و فروش عمده برس مو فعالیت می نماید و یکی از شرکت های پیشرو در ایران می باشد. برای خرید عمده برس مو لطفا با ما تماس بگیرید و یا از لینک «سفارش عمده برس مو» برای ثبت سفارش استفاده نمایید.


علی‌رغم چیزهایی که ممکن است شنیده باشید، داشتن موی زبر به معنی این نیست که موهای شما غیر قابل کنترل و مدیریت هستند.

در حقیقت، “موی زبر” فقط نوعی توصیف برای تارهای مو است که از دیگر انواع مو ضخیم‌تر و پهن‌تر هستند.

این رشته‌های ضخیم‌ترِ مو وقتی که به درستی مورد مراقبت قرار بگیرند، می‌توانند حالت یا فرِ خود را به خوبی نگه دارند و سالم، ضخیم و قوی به نظر برسند.

همانند اغلب انواع مو، نکته اصلی دانستن این است که:

 • چگونه از موهای خود مراقبت کنید
 • از چه نوع محصولاتی استفاده کنید
 • چه کاری نکنید

در این مقاله نگاهی دقیق‌تر به بعضی از روش‌های مراقبت از مو می‌اندازیم که کمک می‌کنند تا موهای زبرِ شما بهترین ظاهر را داشته باشند.


چگونه متوجه شوید که آیا موی زبر دارید؟

بسیاری از مردم به صورت ژنتیکی مستعد داشتن موی زبر هستند. موی زبر تنها یک بافت طبیعی است که بسیاری از قومیت‌ها آن را دارند و بسیاری از مردم نیز عاشق داشتن این نوع مو هستند.

وقتی بحث مو مطرح باشد، آرایشگرها و متخصصان پوست و مو معمولاً موی زبر را مویی می‌دانند که قطر بیشتری دارد؛ نه موهایی که بافت سختی دارند یا مراقبت از آنها سخت است.

وقتی یک تار موی زبر را بگیرید و آن را بین انگشتان خود جابجا کنید، ضخامت آن را حس خواهید کرد. این تار مو معمولاً از یک نخ خیاطی ضخیم‌تر است.

امّا در موهای نرم ، تار مو بسیار نازک‌تر است و احساس کردن آن میان انگشتان‌تان سخت‌تر.

اگر موی شما به صورت طبیعی همیشه زبر نبوده است، چندین عامل وجود دارد که می‌توانند باعث شوند تا بافت موهای شما زبرتر شود.

موی زبر می‌تواند اثر جانبی این موارد باشد:

 • داروهای تجویز شده از قبیل استروئید و داروهای مخصوص رشد مو نظیر ماینوکسیدیل
 • مسائل هورمونی
 • مسائل مربوط به تیروئید

تفاوت موی زبر و موی ضخیم (پُر پشت) چیست؟

اغلب در خصوص اینکه چه مویی “زبر” در نظر گرفته می‌شود و چه مویی “ضخیم” ، ابهام زیاد است.
موی ضخیم به تراکم فولیکول‌های مو بر روی پوست سر شما اشاره دارد. به عبارت دیگر، اگر شما موی ضخیم داشته باشید، در واقع فولیکول‌های موی بیشتری روی پوست سرتان دارید که این خود به این معنیست که شما موی بیشتری بر روی سرتان در مقایسه با افراد دیگر دارید.

از طرف دیگر موی زبر به این معنی است که ساقه موی فرد قطر بیشتر و بزرگتری دارد و در میان انگشتان دست بیشتر حس می‌شود.

بافت و تراکم موهای شما دو موضوع متفاوت هستند. هر فرد ترکیب متفاوتی از این دو را دارد.

درک این که موهای شما چه بافت و تراکمی دارد، می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین راه برای مدیریت و مراقبت از موهای خود را پیدا کنید.


نکته‌های مراقبت از موی زبر

دانستن اینکه چگونه از موهای زبر خود مراقبت کنید، مدیریت و حالت دادن به آنها را برایتان آسان‌تر می‌کند. نوعِ درست رسیدگی نیز ممکن است به افزودن حجم و درخشش به تارهای ضخیم موهایتان کمک کند.

بنا به گفته‌های متخصصان مو، ۸ راه وجود دارد که سلامت و قابلیت مدیریت موهای زبر شما را بهبود می‌بخشد.

۱- استفاده از کرم‌های نرم‌کننده

کرم‌ها و سرم‌های نرم‌کننده به ساقه موهای شما کمک می‌کنند تا کاملاً کشیده شوند و حالت طبیعی خود را حفظ کنند.

علاوه بر این، بسیاری از کرم‌های نرم‌کننده ضدِ وز شدن مو می‌توانند از طریق افزودن سیلیکون و پروتئین به مو، از موهای زبر در مقابل نشانه‌های آسیب دیدگی محافظت کنند.

سرم‌ها می‌توانند به موهای زبر بدحالتی که سرِ جای خود نمی‌مانند، برّاقی و حجم اضافه کنند.

سرم‌های سوپر اسکینی پائول میشل حاوی سیلیکون‌های سبکی هستند که می‌تواند به نرمی، حالت‌دهی و درخشندگی موهای زبر کمک کنند.

سرم‌های مراقبتی مو از بالی سکرت یک سرم بدون نیاز به آبکشی است که به کنترل کردن وز‌های مو کمک می‌کند و با داشتن روغن‌های گیاهی و ویتامین‌های مختلف، درخشش مو را بیشتر می‌کند.

۲- از محصولات مراقبتی الکل-محور دوری کنید

الکل از ترکیبات اصلی بسیاری از محصولات مو، به خصوص اسپری‌ها و ژل‌های مو است. هرچند این محصولات می‌توانند به طور موقت موهای شما را حالت دهند، اما می‌توانند رطوبت را از موهای شما بگیرند.

موی زبر می‌تواند به راحتی خشک شود که این خود باعث می‌شود این نوع مو مستعد آسیب‌دیدگی شود. در صورت امکان هنگام تصمیم برای خرید محصولات مو، از ترکیبات بدون الکل یا با الکل کم استفاده کنید.

۳- روی یک روبالشی ابریشمی بخوابید

اگرچه هیچ تحقیقی برای تایید این ادعا وجود ندارد، اما بسیاری از متخصصان زیبایی خوابیدن بر روی یک روبالشی ابریشمی را پیشنهاد می‌کنند تا از موهای شما در مقابل موارد زیر مراقبت شود:

 • گوریدگی (در هم تنیدگی و گره خوردگی)
 • پیچ‌خوردگی
 • آسیب‌دیدگی

روبالشی ابریشمی سطحی بدون اصطکاک فراهم می‌کند که در مقایسه با رو‌بالشی‌های از جنس کتان، هم با موی شما و هم پوستتان برخورد لطیف‌تری دارد.

این رو‌بالشی‌ها هم‌چنین رطوبت کمتری به خود جذب می‌کنند، یعنی به موهای شما کمک می‌کند تا چربی و درخشش طبیعی خود را حفظ کنند.

اگر تصمیم به خرید یک روبالشی ابریشمی دارید، اطمینان حاصل کنید که روبالشی را می‌خرید که کاملاً از ابریشم است، نه یک روبالشی ابریشم‌مانند؛ چرا که این روبالشی‌ها ممکن است از مواد نامرغوب و بی‌کیفیت ساخته شده باشند.

۴- حالت‌دهی به موهایتان با استفاده از گرما را محدود کنید

استفاده بیش از حد از ابزار‌های گرمایشی برای حالت‌دهی به موها ممکن است رطوبت طبیعی موهایتان را از بین ببرد و باعث شود موی شما:

 • خشک‌تر
 • وزوزی‌تر
 • و غیر قابل کنترل شود.

اگر موی زبر دارید، روتین حالت‌دهی به موهایتان با ابزارهای گرمایشی را به حداقل برسانید. اگر موی خود را سشوار می‌کشید، یک تحقیق پیشنهاد می‌کند تا سشوار را شش اینچ (پانزده سانتی‌متر) از موهای خود دور نگه‌دارید تا از آسیب دیدگی آنان جلوگیری شود‌.

هم‌چنین مهم است تا سشوار را تکان دهید و آن را بر روی یک نقطه از موهایتان ثابت نگه ندارید.

۵- از ماسک‌‌های نرم کننده و آبرسان استفاده کنید

این نوع ماسک‌های مو راهی عالی برای تغذیه، رطوبت دادن و نرم کردن موهای زبر هستند. شما می‌توانید با استفاده از مواد زیر ماسک موی خودتان را درست کنید:

 • روغن نارگیل
 • روغن زیتون
 • عسل
 • آلوئه ورا
 • آووکادو

اگر از یک ماسک مو استفاده کردید که برای موهایتان بسیار خوب عمل کرده است، می‌توانید برای حداکثر کردن مزایای استفاده از آن، آن را در طول شب استفاده کنید.

شاید هم بخواهید از روغن‌درمانی‌های گرم (درمان مو با روغن‌های گرم) استفاده کنید که شامل این موارد است:

 • روغن آووکادو
 • روغن جوجوبا
 • روغن نارگیل

این روغن‌های گیاهی می‌توانند به رطوبت‌رسانی و مراقبت از موهای شما و در عین حال جلوگیری از وزخوردگی و خشکی آنها کمک کنند.

شما می‌توانید از ماسک مو یا روغن درمانی گرم موها یک بار در هفته استفاده کنید. اگر موی شما بسیار خشک است، ممکن است بخواهید دو بار در هفته این کار را انجام دهید.

۶- ویتامین‌ها را فراموش نکنید

هر چند که محصولات و رسیدگی درست می‌توانند از بیرون به موهای شما کمک کند، امّا آن چه که به درون بدن خود می‌فرستید نیز می‌تواند از درون، بر سلامت و شادابی موهای شما اثر بگذارد.

موارد زیر ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند که برای سلامت موها از اهمیت خاصی برخوردار هستند:

 • ویتامین‌های اِی، سی، دی و ای (A-C-D-E)
 • بیوتین
 • نیاسین
 • آهن

بهترین راه برای افزایش مصرف این ویتامین‌ها، جذب آنها از طریق غذاهایی است که می‌خورید.

اگر دریافت مقدار کافی از این مواد مغذی از طریق غذا برای شما سخت است، ممکن است بخواهید به اضافه کردن این موارد از طریق مکمّل‌ها فکر کنید. مکمّل‌ها می‌توانند به جبران کمبود این موارد در رژیم غذایی شما کمک کنند.

امّا قبل از مصرف هرگونه مکمّل، با یک متخصص سلامتی و درمان صحبت کنید.

۷- موهای خود را به طور منظم اصلاح کنید

یک قانون سرانگشتی خوب برای همه انواع مو، اصلاح موها بین هر هشت تا ده هفته است.

اصلاح منظم موها به رهایی از موخوره و موهای آسیب‌دیده از موارد زیر کمک می‌کند:

 • خشک کردن مو با سشوآر
 • ابزارهای حالت‌دهی مو که با گرما کار می‌کنند
 • رنگ کردن
 • هر رفتاری که باعث آسیب مو شده‌
 • گرفتن نوبت هر دو ماه ممکن است کمک کند

کار کردن با یک آرایشگر مو می‌تواند به شما اطمینان دهد که موهایتان حالت و فرم خود را، بدون هیچ‌گونه آسیب دیدن و گوریدگی حفظ می‌کند.

۸- برس موی مناسب را انتخاب کنید

از یک برس موی گرد یا مسطح استفاده کنید که فاصله زیادی بین دندانه‌های آن وجود دارد.

اگر موی زبر دارید، موهایتان را وقتی خیس هستند برس بکشید. این کار باعث حداقل شدن وزخوردگی مو، به پرواز در آمدن آن و پیچ خوردن مو هنگام خشکی می‌شود. هم‌چنین از زیاد شانه کردن موهایتان خودداری کنید.

یک برس موی خوب، برسی با دندانه‌های از جنس موی گراز سیسمی است. این برس به پخش کردن چربی‌های طبیعی از پوست سرتان به انتهای موهایتان کمک می‌کند و در عین حال چربی‌های اضافی را برطرف می‌کند.


سخن پایانی

موهای زبر تارهایی دارند که در مقایسه با دیگر موها قطر ضخیم‌تر و پهن‌تری دارند. این نوع مو اغلب با موی ضخیم‌(موی پر پشت) اشتباه گرفته می‌شود. موی ضخیم به تراکم فولیکول‌های مو بر روی سرتان اشاره دارد.

اگر موهای زبر به درستی مورد رفتار و مدیریت قرار بگیرند، می‌توانند به خوبی حالت خود را حفظ کنند. هم‌چنین به نظر می‌آید که می‌تواند حجم زیادی داشته باشند.

اما همانند دیگر انواع مو، اگر موی زبر در معرض گرما و آرایش بیش از حد، یا حتّی رفتارهای بیش از حد خشن قرار بگیرد، می‌تواند خشک، شکننده، وزخورده یا مستعد شکستن شوند‌.

درست مثل دیگر انواع مو، مهم است از محصولات و ترکیباتی استفاده کنید که برای کمک به تغذیه موهای زبر و حفظ حالت آنان مناسب هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.